Forum www.paragrafowegranie.fora.pl Strona Główna
RejestracjaSzukajFAQUżytkownicyGrupyGalerieZaloguj
Gry paragrafowe - nazwa zakazana, na co zmienić???
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
 
Odpowiedz do tematu    Forum www.paragrafowegranie.fora.pl Strona Główna » Ogólne dyskusje o grach paragrafowych Zobacz poprzedni temat
Zobacz następny temat
Gry paragrafowe - nazwa zakazana, na co zmienić???
Autor Wiadomość
Strażnik Tajemnicy




Dołączył: 31 Mar 2009
Posty: 176
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków/Chojnice

Post
A nie sądzicie, że z nazwą gry paragrafowe jest coś nie tak? Ostatnio dyskutowałem o tym z KrowaQ-iem i doszliśmy do wniosku, że ta nazwa niesie ze sobą semantyczne obciążenie, które działa na jej szkodę.

Dlaczego?
Otóż jakim kręgiem semantycznym cechuje się słowo "paragraf" (albo inaczej: z czym się powszechnie te słowo kojarzy?). Z czymś co wbija w rama, z czymś co krępuje, z czymś co mówi powinieneś, bądź nie powinieneś robić.

Czym są zaś gry paragrafowe? Jest to rodzaj powieści, bądź opowiadania, pisane w narracji drugoosobowej. Największą zaletą tego gatunki literackiego jest możliwość decydowania za bohatera jakie kroki podejmie. To co mają te gry, a czego nie ma tradycyjna powieść to wolność podejmowania wyboru. To jest to co jest w nich najwspanialsze.

Wydaje mi się, że jednym z powodów dla których te gry się nie przyjęły w Polsce jest ta pomyłka nazewnicza, która na szerokie masy oddziaływała w ich podświadomości. Spece od marketingu już od dawna znają tego typu zależności. Przecież w krajach anglosaskich takie gry całkiem nieźle się mają. Dlaczego? Może słowo "gamebook" lepiej się kojarzy?

Postulowałbym, aby w promowaniu gier paragrafowych zastosować nową nazwę. Aby nie dezorientować starych wyjadaczy w nawiasie piszmy, że chodzi o gry paragrafowe.
KrowaQ w luźnej rozmowie zasugerował termin "książkogra". IMHO lepszy niż jakiekolwiek słowo połączone z "paragrafem".
Tego czego możemy się spodziewać po środowisku to niechęć do zaadaptowania nowej nazwy - zawsze tego typu procesy i nowości przyjmowane są oschle (do dziś pamiętam wielkie oburzenie fanów systemu RPG 'Zew Cthulhu', którym nie spodobała się nowa okładka podręcznika - mimo, że o wiele lepiej oddawała ducha HPL... ale to inny temat). Niemniej, jeśli chcemy zainteresować szerszą rzeszę ludzi - zmiana nazwy to podstawa.

Może jakieś inne propozycje niż "gra paragrafowa", czy zupełnie dziwne "fantasolo"(przecież nie każdy gamebook jest w klimatach fantasy)? Mi "książkogra" pasuje. "Powieść wyboru"? Jakieś propozycje?
Nie 0:15, 05 Kwi 2009 Zobacz profil autora
Xellos




Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 551
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Post
Strażnik Tajemnicy - przyznaję, że poruszyłeś ważną kwestię. Z jednej strony słowo "paragraf" osobom niezaznajomionych z gamebookami kojarzy się z kodeksem nakazów i zakazów. Choćby spójrzcie na mój cytat w podpisie i powiecie: rzeczywiście, znak paragrafu wygląda jak narzędzie tortury!. Być może nawet powinniśmy zrezygnować z używania tego znaku, a zastąpienia go możliwościami wyboru numeracją: 1, 2, 3...

Z drugiej strony jeśli podejmiemy się zmiany nazwy, ciężko, bardzo, bardzo bardzo ciężko będzie się odzwyczaić od nazwy "gry paragrafowe", "paragrafówki". Jednak w celu propagandowym i marketingowym zmiana nazwy może wyjść nam tylko na lepsze.

Co do samej nazwy..."Książkogra" - niby dosłowne tłumaczenie słowa gamebook, ale brzmi niezgrabnie.

W ogóle powyższa wypowiedź zachęciła mnie do zagooglowania pod hasłem:
"paragraph game"
Zapewne jesteście ciekawi, jakie wyniki wyskoczyły Very Happy. Otóż natrafiłem na popularne zabawy forumowe polegające na tworzeniu opowiadania poprzez dopisywanie przez każdego z userów następnego zdania/rozdziału.
Nie 0:31, 05 Kwi 2009 Zobacz profil autora
Strażnik Tajemnicy




Dołączył: 31 Mar 2009
Posty: 176
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków/Chojnice

Post
W takim razie może "powieść wyboru"? Brzmi patetycznie... ale czy to źle?
Książkogra brzmi niezgrabnie, ale to cecha wszelkich neologizmów, których nie tworzy się z greki, czy łaciny Wink

Wiem, że co do tytułu na nazwę czasopisma się spóźniłem, ale jeśli propozycji nie ma zbyt dużo, to zasugerowałbym eksperymentalnie i oryginalnie: "Masz trzy drogi do wyboru". ... już widzę skrzywienie na twarzy części forumowiczów i rozumiem, że to nie brzmi w ogóle jak tytuł. Zaletą tego rozwiązania jest zawarcie w tytule czegoś na kształt narracji, zaintrygowanie czytelnika... i wydaje mi się, że taki tytuł sprawi, że choćby z ciekawości potencjalny czytelnik zajrzy cóż kryje się pod taką dziwną nazwą. Ale to moja sugestia i w sumie duży eksperyment z taką nazwą (a nie wiem czy możemy sobie pozwolić na eksperymenty".

Oprócz tego tytuł nawiązujący stricte do samych gier. "książkogra" właśnie (pomysł Krowaq-a, nie chcę go sobie przypisywać), czy "powieść wyboru".

No i w sumie z wcześniejszych "Księga przeznaczenia" mi pasuje.

Gdyby nie Wiedźmin RPG, moglibyśmy zrzucić nazwą "gry wyobraźni", ale to już zarezerwowane chyba na amen dla nich :/
Nie 0:42, 05 Kwi 2009 Zobacz profil autora
memon




Dołączył: 24 Sty 2008
Posty: 308
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Nowy Sącz

Post
Myślę, że najodpowiedniejszy tytuł to po prostu "Gra książkowa".
Nie 0:43, 05 Kwi 2009 Zobacz profil autora
KrowaQ




Dołączył: 11 Kwi 2008
Posty: 1506
Przeczytał: 1 temat

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Sanok/Kraków

Post
W takim razie może lepiej już "Książkogra", to w sumie najdokładniejszy odpowiednik "gamebooka".
Nie 8:57, 05 Kwi 2009 Zobacz profil autora
Xellos




Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 551
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Post
A mnie właśnie przyszło do głowy, że nie trzeba szukać daleko - oto mamy nazwę "gamebook". Po co to spolszczać? Przecież na przykład nazwa "audiobook" w Polsce przyjęła się bardzo dobrze. W sumie pomysł memona też nie jest głupi.

Zrobię oddzielny temat, bo to trochę jedna z ważniejszych dyskusji na temat przyszłości paragrafówek(aaaaa nazwa zakazana...)
Nie 9:52, 05 Kwi 2009 Zobacz profil autora
KrowaQ




Dołączył: 11 Kwi 2008
Posty: 1506
Przeczytał: 1 temat

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Sanok/Kraków

Post
Rosjanie przetłumaczyli "gamebook" na kniga-igra, książka-gra, czyli właśnie "książkogra". Choć faktycznie brzmi nieco nieskładnie. Z drugiej jednak strony gdy w rozmowie z ludźmi nie zaznajomionymi w temacie rzucałem hasło "gra paragrafowa" bladego pojęcia nie mieli z czym to skojarzyć. Najczęściej z prawem, albo jakaś odmianą gier pc.
Co do gamebooka osobiście nie przepadam za wszechobecną anglifikacją, może lepiej byłoby poszukać polskiego odpowiednika. W końcu podążamy inną drogą niż Zachód w paragrafowej (ech, nawyk robi swoje ;p) ewolucji.
Nie 10:10, 05 Kwi 2009 Zobacz profil autora
Recoil
Administrator



Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 789
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Perdition City

Post
Również nie trawię tej wszechobecnej angielszczyzny, ale nie oszukujmy się: gamebook brzmi bardzo dobrze. Jeśli zaś po polsku, to nie można tłumaczyć dosłownie. Nikt przecież nie mówi w Polsce "nie ciągnij mnie za nogę"... W tym przypadku gry książkowe są najlepszym rozwiązaniem.

Więc jeśli chodzi o mnie, jestem za:
-gra książkowa
-gamebook
Nie 10:51, 05 Kwi 2009 Zobacz profil autora
Artur




Dołączył: 28 Wrz 2008
Posty: 48
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Post
punktówki Smile
Nie 11:29, 05 Kwi 2009 Zobacz profil autora
arthil




Dołączył: 31 Mar 2009
Posty: 61
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Nowy Sącz

Post
A ja przyznam że trochę was nie rozumiem prawda większość osób nie wie z czym skojarzyć nazwę gry paragrafowe, ale czy każdy niezaznajomiony z tematem po usłyszeniu hasła RPG wie o co chodzi? Ja sam w temacie Paragrafówek jestem nowy stąd i na własnym (i nie tylko) przykładzie stwierdzam, że ta nazwa intryguje. Prawda może i niektórzy próbują to połączyć z prawem (gra dla prawników?) ale ostatecznie i tak nie wymyślą nic sensownego. Za to każdy komu się już wytłumaczy o co chodzi, zapamięta tę nazwę właśnie przez jej unikalność. Próbując nadać nazwę gra książkowa (która to nazwa brzmi niesamowicie wręcz pospolicie i nudno) odrzecie ten gatunek gier w Polsce z jego historii i co może nawet ważniejsze z indywidualności która odróżnia nasze paragrafówki od ich gamebooków.

No ale jeśli macie zmieniać już nazwę to niech to będzie nazwa dla pospólstwa/niewtajemniczonych a prawidłową nazwą niech pozostanie gra paragrafowa. Można przecież wprowadzić kolejną nazwę zamienną do istniejących już właśnie paragrafówek i Fantasolo( które nie musi mieć nic wspólnego z fantasy już prędzej z całą fantastyką, albo z fantastyczną przygodą :p)
Nie 14:43, 05 Kwi 2009 Zobacz profil autora
Misiek




Dołączył: 07 Sie 2008
Posty: 216
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Post
Zgoda z przedmówcą, w zasadzie intryguje mnie tylko ten fragment.

arthil napisał:
indywidualności która odróżnia nasze paragrafówki od ich gamebooków.


W naszym języku funkcjonuje dużo zapożyczeń i nie trzeba na siłę tego zmieniać. Negatywnym zjawiskiem przy ogólnej zmianie nazwenictwa byłby chaos dla osób szukających coś o tych grach. Zawsze zostanie grupa ludzi którym nowa nomenklatura nie przypadnie do gustu i wytworzy się dualizm. Słowa zawsze niosą jakiś zasób treści, nowe neologizmy odetną ugruntowaną tradycję tych gier. Dodatkowo wolę czyste zapożyczenia z innych języków jak gamebook niż tworzenie nieistniejących w słowniku tworów jak książkogra. Krótka dobra nazwa do potocznej rozmowy to paragrafy. Zamiast mówić zagraj w grę paragrafową, można spytać grałęś w paragrafy.
Nie 15:09, 05 Kwi 2009 Zobacz profil autora
Strażnik Tajemnicy




Dołączył: 31 Mar 2009
Posty: 176
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Kraków/Chojnice

Post
Aby nie powodować zbytniego chaosu - piszmy zawsze obok nowej nazwy w nawiasie "gra paragrafowa". Proponuje mniejszym drukiem.

W celach marketingowych zmieńmy ją... no może rzeczywiście na gamebook-i. Krytyka na 100% będzie, problem w tym, że to krytyka na ubranie w nowe ciuchy starszego pomysłu. Choć zawsze są niezadowoleni - zawsze to działa. I już mogę zacząć prorokować, że powstanie określenie "gejbooki", żeby wykazać wyższość bądź innych form rozrywki, bądź wyższość starej nazwy. Środowiska miłośników fantasy i gier z nimi związanych chyba zawsze uwielbiało kąsać własny ogon...
Założę się, że też powstanie odłam "patriotyczny", który stanie murem za polską nazwą i nie rzuci "gier paragrafowych skąd nasz ród" z pobudek czystej niechęci do obcych neologizmów.

Poza tym jeśli chcemy wejść na rynek zmiana nazwy jest jak najbardziej preferowana. Zrobi szum - a to dobrze robi dla promocji. Mniejszy, jak nazwanie RPGów, grami wyobraźni; bądź większy jak nazwanie neodadaizmu, punkiem. Tak czy siak będzie jakiś event. Nawet jak słabiutki to postaramy się połączyć go z innymi by zrobiło się głośniej.

Mnie też nazwy "gry paragrafowe" zaintrygowała, ale jestem świadom, że jesteśmy odpadkiem statystycznym. Wielu ludziom opowiadałem o tego typu rozgrywce i zbyt często widziałem skrzywienie na nazwę by to olać. Zresztą sam problem braku popularności gamebook-ów w Polsce - patrz post pierwszy, bo nie lubię się powtarzać. A pamiętajmy o tym, że istnieje jeszcze nieuświadomiona część reakcji na produkt - i wydało mi się, że na początku wykazałem dlaczego dla przeciętnego Polaka reakcja nie musi być pozytywna.

Więc skoro większość z nas akceptuje (z większym lub mniejszym entuzjazmem) nazwę "gamebook" to może we wszelkich akcjach promocyjnych, artykułach, etc. zacznijmy używać nowej nazwy zamiennie z preferencją tejże?

Może jeszcze głosowania za różnymi propozycjami, żeby zobaczyć jaka nazwa najbardziej nam pasuje? W stylu zero-jedynkowym. I proszę, bądźmy konsekwentni jak przyjmiemy już jakieś rozwiązanie, żeby nie psuć nowego wejścia na rynek z buta.

Z mojej strony:
Książkogra - 1
Powieść wyboru - 1
Gamebook - 1
Paragraf - 0
Gra Paragrafowa - 0
Paragrafówka - 0
Punktówki - 0
Gra książkowa - 0 (i tu się zgodzę z negatywnym obciążeniem semantycznym)


Ostatnio zmieniony przez Strażnik Tajemnicy dnia Nie 16:18, 05 Kwi 2009, w całości zmieniany 3 razy
Nie 16:08, 05 Kwi 2009 Zobacz profil autora
Recoil
Administrator



Dołączył: 30 Gru 2007
Posty: 789
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Perdition City

Post
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby używać obu nazw. W artykule, felietonie, innej pracy tematycznej, to jaknajbardziej wskazane.

Z mojej strony:
Książkogra - 0
Powieść wyboru - (nie oddam głosu. bo nie potrafię się sprecyzować, dałbym 0,5)
Gamebook - 1
Paragraf - 0
Gra Paragrafowa - 1
Paragrafówka - 0 (to potoczna nazwa - nie powinniśmy nią promować gatunku)
Punktówki - 0
Gra książkowa - 1
Nie 16:31, 05 Kwi 2009 Zobacz profil autora
Xellos




Dołączył: 27 Sty 2008
Posty: 551
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3

Post
Mnie do zmiany nazwy przekonał Strażnik Tajemnicy i już swojego zdania nie zmienię Smile

Książkogra - 0
Powieść wyboru - 0
Gamebook - 1
Paragraf - 0
Gra Paragrafowa - 0 (kusi, kusi, ale może zapomnimy o tym tak samo jak kiedyś o nazwie "fantasolo")
Paragrafówka - 0
Punktówki - 0
Gra książkowa - 1
Nie 16:49, 05 Kwi 2009 Zobacz profil autora
KrowaQ




Dołączył: 11 Kwi 2008
Posty: 1506
Przeczytał: 1 temat

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Sanok/Kraków

Post
Jak trzeba to trzeba, choć za zmianami nie przepadam. Zatem:

Książkogra - 1
Powieść wyboru - 0
Gamebook - 1
Paragraf - 0
Gra Paragrafowa - 0 (kusi, kusi, ale może zapomnimy o tym tak samo jak kiedyś o nazwie "fantasolo")
Paragrafówka - 0
Punktówki - 0
Gra książkowa - 0
Nie 17:13, 05 Kwi 2009 Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    
Odpowiedz do tematu    Forum www.paragrafowegranie.fora.pl Strona Główna » Ogólne dyskusje o grach paragrafowych Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Następny
Strona 1 z 7

 
Skocz do: 
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Design by Freestyle XL / Music Lyrics.
Regulamin